wyposażenie łazienek / agd lazienki / pralka

Pralka

Dziś nikt nie wyobraża sobie życia bez pralki automatycznej. A przecież pralka w pełni automatyczna zbudowana została dopiero w latach 30 XX wieku. Pierwotne "pralki" zwane były kijankami. Kobiety udawały się na brzeg jeziora lub rzeki i tam drewnianą łopatką lub kijkiem uderzały w zmoczone wcześniej ubrania. Kolejnym wynalazkiem służącym do prania była tara. Na drewnianej ramie rozpięta była falista blacha. Umieszczało się ją w balii. Zmoczone tkaniny pocierane były o blachę.

Pierwsza pralka do ubrań pojawiła się w 1851 roku. jej konstruktorem był J.King. Pralka ta wykorzystywała do prania parę wodną. Dopiero w roku 1899 wynaleziono silnik elektryczny. wtedy właśnie użyto go do skonstruowania pierwszej pralki elektrycznej. Kolejne lata nie wniosły w dziedzinie pralek szczególnych innowacji. Eksperymentowano w zakresie ustawienia bębna pralki oraz szybkości jego obrotów. W Polsce święciła wtedy triumfy pralka zwana Franią. Dopiero w 1934 roku powstał prototyp pralki w pełni zautomatyzowanej. Same pobierały wodę, podgrzewały ją, płukały, dozowały proszek. Rok 1937 przyniósł kolejne udoskonalenia. Pralki automatyczne zostały wyposażone w programatory, które pozwalały na własne ustawienia szybkości i intensywności poszczególnych zadać pralki. Jedne z pierwszych pralek automatycznych w Polsce wyprodukowane zostały w latach 70. Pierwszą tego typu polską pralką był Polar PS 663 Bio.

Obecne pralki są jednym z najbardziej popularnych sprzętów AGD w łazience. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych funkcji, które mają ułatwić pranie, jak np. odkłaczanie z sierści zwierząt, pranie bardzo delikatnych tkanin, pranie bez zagnieceń.Polityka Prywatnosci |

Pralka