wyposażenie łazienek / funcje lazienek

Funkcje łazienek


 typowa łazienka
Wyposażenie łazienek i ich umeblowanie najczęsciej zależy od tego, w jaki sposób będziemy je wykorzystywać w przyszłości. Jeśli ta część naszego domu ma być miejscem odpoczynku, wówczas bedzie wygladała inaczej niż gdy zakladamy, że będzie nam służyła jedynie do czynności związanych z utrzymaniem higieny. Jeszcze inaczej cała sytuacja bedzie przedstawiała się, jeśli nie mamy miajsca wydzielonego na pralnię. Wówczas (najczęściej) pralka znajduje się w łazience, która bardzo często traci przez to na estetyce. Sposobem na to jest umieszczenie pralki w zabudowanej wnęce. Wówczas można ją zamknąć np. drzwiami z dużym lustrem. Jeśli łazienka nie posiada wnęk, wówczas ospowiedni fragment miejsca należy wydzielić budując ściankę, którą dodatkowo można nakryć blatem. Pralka zostanie wówczas zasłonieta i oddzielona od reszty łazienki.
Przy planowaniu funkcjonalności łazienki bardzo ważne jest kto będzie z niej korzystał. Pod uwagę należy wziąć ilość osób, ich wiek i ewentualne ograniczenia ruchowe. Jeśli z łazienki będzie korzystała rodzina to przydałaby się w niej zarówno wanna jak i prysznic. Jeśłi przestrzeń na to nie pozwala, warto pomyśleć o prysznicu z głębokim brodzikiem. Jest to szczególnie przydatne, jeśli w mieszkaniu są małe dzieci. Kiedy z łazienki korzysta rodzina warto również pomyśleć nad dwiema umywalkami, ewentualnie jedną dużą. Przyda się również duże lustro. Jeśli w mieszkaniu znajduje się osoba, która ma problemy z poruszaniem się, wówczas łazienka powinna być przystosowana do jej potrzeb. Co za tym idzie- w  przypadku prysznica powinen być on zaopatrzony w specjale uchwyty oraz siedzenie. Brodzik nie powinen być wówczas zbyt głęboki.

Funkcje łazienek: WC razem czy osobno? klozet w WC Warto zastanowić się, gdzie powinna być umieszczona muszla klozetowa. Wyposażenie łazienek w klozet polecamy jedynie osobom, które mieszkają same, lub jeśli w mieszkaniu mają dwie łazienki. Kiedy jednak w mieszkaniu żyje kilka osób, wówczas należy liczyć się z tym, że mogą mieć rózne potrzeby. Poza tym nalezy pamiętać o brzydkich zapachach, które z pewnością trzeba będzie neutralizować. Do tego dochodzi jeszcze psychiczny dyskomfort użytkowka. Dlatego też plecamy oddzielenie łazienki od ubikacji. Najlepiej zrobić to od razu na etapie planowania mieszkania. Poza tym WC warto wyposażyć w umywakę, nawet malutką. Należy pamiętać również o zamontowaniu wieszaków na ręczniki. Ograniczy to konieczność krzytania z łazienki przy korzystaniu z WC.

Polityka Prywatnosci |

Funkcje łazienek