wyposażenie łazienek / wykonczanie lazienki

Wykończanie łazienki


 podłoga z kamienia

podłoga z drewna


 Zanim zdecydujemy o tym, czy w naszych łazienkach umieścimy wannę czy prysznic, umywalkę czy dwie, małe lustro czy duże, musimy zdecydować o czymś znacznie ważniejszym. Bardzo dużo zależy bowiem od tego, w jakie materiały wykończeniowe wyposażymy łazienki, jaki charakter im nadamy. Podłoga to końcowy element naszego projektu- jest to jednak jeden z najważniejszych fragmentów lazienki. W zależności od tego jaki charakter chcemy nadać naszym łazienkom, powinniśmy używać do ich wykończenia odpowiednich surowców. Do najpopularniejszych należą płytki, następnie drewno; na końcu plasuje się kamień. Z doświadczenia wiemy, że najlepsze rezultaty daje mieszanie surowców.
Płytki mają ogromą zaletę- ilość wzorów. Dzięki temu nie ma najmniejszego problemu na przyklad ze stworzeniem łazienki w stylu arabskim czy hinduskim. Kto jednak stawia na naturalność powinien użyć drewna lub kamienia. Jeśli wybierzemy drewno należy pamiętać o tym, że najlepiej byłoby, aby uzywać gatunkow twardych, a więc naturalnie odpornych na uszkodzenia wywołane wilgicią. Przy jasnych ścianach szczególnie efektownie w łazience wygląda ciemne drewno egzotyczne. Aby jednak nie wydać na podłogę ostatniego grosza, polecamy zastosowanie drewna i płytek lub kamień i płytek. Takie rozwiązanie dodatkowo pozwoli podzielić łazienkę na części bez konieczności budowania ścianek działowych lub stawiania parawanów. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wówczas takie zaplanowanie rozkładu sprzętu, aby wanna lub prysznic znajdowały się na części wyłożonej płytkami/ kamieniem. Drewno ma nad kamieniem dużą przewagę. Po pierwsze, jest lekkie- dzięki temu można stosowac je bez większych problemów, jako blaty. Po drugie z kolei- jest ciepłe. Kamień natomiast przewyższa drewno swoją majestatycznością. Nie należy go jednak stosować do małych pomieszczeń- wówczas będziemy musieli borykać się z tym, w jaki sposób poradzić sobie z wrażniem "ciężkości" i lochu. Kamień idealnie wypelnia przestrzeń w dużych, przestronnych łazienkach. W przypadku wykorzystania kamienia bardzo dobre rezultaty daje dobór kolorów na zasadzie kontrastu. Łazienka zyska wówczas na wyrazistości. Warto jednak wyłożyć w łazience drewniane maty lub dywaniki ze słomy.

Wykończanie łazienki: spadek podłogi


Wykończając nasze łazienki warto wziąc pod uwagę jeszcze jeden aspekt- spływająca wodę. Jest to szczególnie istotne, jeśli np. w pomieszczeniu mieści się równiez pralnia. Aby zapobiec rozlewaniu się wody i niszczeniu podłóg- szczególnie jeśli sa one drewniane warto zadbać o istnienie spadek podłoża. Oczywiście musi być on na tyle mały, aby wyposażenie łazienek znacząco się nie pochylało. Tego rodzaju metodę usuwania wody stosuje się na podłodze kafelkowej lub kamiennej. Nigdy drewnianej. Dlatego warto zastosować metodę mieszania surowców. Z każdego boku ściany (w przypadku podłóg mieszanych jeden bok zaczyna się od linii płytek połaczonych z drewnem) podłoga łagodnie opada aż do centralnej części, w której znajduje się odpływ. Takie rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w łazienkach publicznych i pralniach. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie aby zastosować je w łazienkach domowych. Dodatkowe zamontowanie maskownika odpływu pozwoli na zrekompensowanie efektu wizualnego.Polityka Prywatnosci |

Wykończanie łazienki